Po dvojročnej prestávke, ktorá bola kvôli pandémii šírenia koronavírusu COVID 19, sa tento rok opäť uskutočnil v dňoch 7. a 8. septembra poznávací zájazd pre predsedov výborov členských základní COOP Jednoty Liptovský Mikuláš, SD, ktorý každoročne koncom leta organizuje predstavenstvo a vedenie COOP Jednoty Liptovský Mikuláš, SD. Zúčastnilo sa ho 52 funkcionárov zo všetkých troch divízií COOP Jednoty L. Mikuláš – z regiónu Liptova, Spiša aj Gemera.
Pri objavovaní krás Slovenska sme tentoraz navštívili najteplejšie a najjužnejšie mesto, ktoré sa rozprestiera juhozápadne od sútoku veľtoku Dunaja a rieky Hron – hraničné mesto Štúrovo.
Mesto Štúrovo má viacero jedinečných pozoruhodností. Jednou z nich je najfotografovanejší pohľad na ohyb Dunaja s pohľadom na dychberúcu klasicistickú ostrihomskú baziliku, ktorá leží síce už na území Maďarska, no je jedným z nepísaných symbolov mesta. Súčasné cez 10 tisícové mestečko je predovšetkým kúpeľným mestom, no ponúka aj viacero prírodných či architektonických pamiatok. V lete najväčšou atrakciou tohto hraničného mesta naďalej zostáva termálne kúpalisko Vadaš, kde sme aj my strávili jedno z posledných slnečných a teplých popoludní, či už plávaním alebo „vyhrievaním sa“ v niektorom zo 6 bazénov.
Vo večerných hodinách sa účastníci zájazdu presunuli do obce Búč, na ochutnávku vína vinárskej firmy Vintop Karkó, ktorá začala podnikať v roku 1992, so zámerom výroby vysokokvalitných vín s prívlastkom. V roku 2003 vysadili vlastný vinohrad o výmere 18 ha. Vinohrad sa nachádza vo vinohradníckej oblasti, v obci Búč, kde pestovanie viniča má dlhodobú tradíciu. Poloha vinohradu, stredne ťažká bez-skeletová pôda a veľa slniečka tvoria základ k produkcii skvelých odrodových vín. Odrodové zloženie vinohradu je pestré a nachádzajú sa v ňom druhy vín, ktoré sú u nás obľúbené, ale aj odrody na Slovensku menej známe. Firma Vintop Karkó súbežne s pestovaním hrozna a výrobou vína položila aj základy agroturistiky. Prevádzkuje Pension & restaurant Vintop Karkó, kde okrem ubytovania poskytuje možnosť ochutnávky výbornej domácej kuchyne v reštaurácii a degustáciu kvalitných vín v nádhernej pivnici. Najprv sme si prezreli spodnú časť budovy, kde sa nachádza moderná spracovňa hrozna, tri klenbové pivnice s celkovou dĺžkou 120 m na dozrievanie a archiváciu vína. Po prehliadke sme v nádhernom vínnom chráme s odborným výkladom majiteľa vinice aj my degustovali 10 druhov odrodových vín a mladé vína. Medzi vzorkami k degustácii boli aj Champion červených vín Agrovino Nitra 2004 a Champion červených vín Vitis Aurea Modra 2005, ktoré boli na medzinárodných súťažiach ocenené zlatou medailou a rad ďalších ocenených vín z regionálnych súťaží. Po degustácii vína sme neodolali ani príjemnému posedeniu pri jedlách z domácej kuchyne, v družnom rozhovore, speve aj tanci. Po príjemne strávenom večeri sme sa vrátili do hotela, odkiaľ sme ráno vyrážali ďalej za získavaním poznatkov a objavovaním krás. Tentokrát bolo našim cieľom susedné maďarské mesto Ostrihom a jeho nádherná bazilika.
Turistickým vláčikom sme sa previezli zo Štúrova cez most Márie Valérie do Ostrihomu. Podľa dobových dokumentov ľudia už v roku 1215 cez Dunaj prechádzali práve na tomto mieste. Prvý most tu postavili v roku 1762. Obchodovanie bolo veľmi čulé a most už nevyhovoval kapacitne. Cisár František Jozef dal v roku 1893 postaviť nový, spoľahlivý, železobetónový most medzi Ostrihomom a Parkanom (dnešné Štúrovo). Dokončený bol v r. 1895. Most Márie Valérie bol počas vojen 2x zničený a v roku 2001 opätovne obnovený a spustený do prevádzky ako spojenie medzi mestami Štúrovo a Ostrihom. Je dôležitou súčasťou regiónu, pomenovaný je po princeznej Márii Valérii, dcére rakúskeho cisára Františka Jozefa I. a jeho manželky, bavorskej princeznej Alžbety zvanej Sissi.
Vláčik nás priviezol priamo na ostrihomsky hradný vrch, pred Katedrálu Panny Márie a svätého Vojtecha, známu ako Ostrihomská bazilika. Ostrihomská bazilika je po bazilikách sv. Petra (Rím) a sv. Pavla (Londýn) tretím najväčším kostolom v Európe. Rozprestiera sa na ploche 5 660 m², čím je najväčšou sakrálnou stavbou v Maďarsku a zároveň najvyššou pamiatkou krajiny. S výstavbou centra maďarskej katolíckej cirkvi sa začalo v r. 1822, na základe plánov Sándora Rudnayho, na hradnom vrchu, na starých základoch bývalého kráľovského hradu. Ceremónie sa zúčastnil aj František Jozef, z tejto príležitosti komponoval Franz Liszt Ostrihomskú omšu, ktorú pri tejto príležitosti sám dirigoval. Z výkladu sprievodcu sme sa dozvedeli aj ďalšie zaujímavé údaje o Bazilike: monumentálna budova je 118 m dlhá, 49 m široká, výška kupoly z vnútra je 71,5 m, jej priemer je 33,5 m. 8 stĺpov podopierajúcich timpanon sú 57 m vysoké a hrúbka steny je 17 m – najhrubšia v Strednej Európe. Oltárny obraz od Michelangela Grigolettiho je najväčším oltárnym obrazom na svete na jednom plátne. Bazilika má 3 zvony. Veľký zvon v južnej veži váži 5 827 kg, jeho priemer je 218,5 cm. Stredný zvon s priemerom 81 cm, nachádzajúci sa tiež v južnej veži váži 280 kg. Najmenší zvon – umieráčik – s priemerom 31 cm váži len 20 kg. Po získaní mnohých ďalších historických poznatkov o Bazilike sme opäť vláčikom prešli na druhú stranu Dunaja a vrátili sa do Štúrova.
Na spiatočnej ceste sme sa už zastavili len na obed a plní zážitkov vrátili naspäť domov.