Každoročne koncom leta organizuje predstavenstvo a vedenie COOP Jednoty Liptovský Mikuláš, SD poznávací zájazd pre predsedov výborov členských základní družstva. Tento rok sa uskutočnil v dňoch 11. a 12. septembra. Zúčastnilo sa ho 56 funkcionárov z regiónu Liptova a Spiša.
Cieľom cesty a poznávania boli krásy Oravy. Prvou našou zastávkou bolo Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Skanzen je umiestnený v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Zariadenie domov, chov domácich zvierat a pestovanie typických plodín umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.
Po prehliadke skanzenu bola našou ďalšou zastávkou Oravská priehrada, konkrétne hotel Prístav, ktorý ako aj názov prezrádza sa nachádza priamo v prístave priehrady. Odtiaľ sme po ubytovaní a dobrom obede vyrazili na plavbu loďou po Oravskej priehrade. Cestu nám spríjemňoval someliér, ktorý nám predstavil 10 druhov odrodových vín, ktoré sme spoločne degustovali a harmonikár. Našu plavbu sme na chvíľu prerušili zastavením sa na Slanickom ostrove, ktorý je tiež nazývaný Ostrov umenia. Je to pozostatok zaplavenej obce Slanica so zachovaným Kostolom Povýšenia sv. Kríža. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového sakrálneho umenia, kde sú nainštalované expozície zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Na ostrove sa nachádza aj torzo pôvodného, dnes už symbolického cintorína a lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia. Sprievodca nás na ostrove oboznámil s históriou stavby Oravskej priehrady a zatopených dedín. Obce Hámry, Lavkovo, Osada, Slanica a Ústie boli roku 1953 zatopené vodami Oravskej priehrady, a tak prestali existovať. Pred kostol na ostrove bol premiestnený pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, rodáka zo Slanice, ktorý pôvodne stál v zatopenej obci Slanica. Po prestávke na ostrove sme sa opäť loďou vrátili do toho „nášho Prístavu“, kde sme po dobrej večeri strávili príjemné spoločné posedenie pri hudbe a tanci.
Druhý deň ráno sme vyrazili zase na cestu a navštívili expozíciu Oravakafe, ktorá sa nachádza v útulnom domčeku v oravskej obci Krušetnica. Rozpráva príbeh kávovníkového zrnka od svojho počiatku až po lahodný koniec. Oravakafe je slovenským rekordom a je ocenená Certifikátom za najväčšiu zbierku. V tejto zbierke nájdete staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky… Jej dominantou je mozaika z kávových zŕn, ktorá je so svojou rozlohou 107 m², najväčšou na svete. Na jej tvorbe sa podieľalo viac ako 250 dobrovoľníkov počas štyroch rokov. Doposiaľ získala Certifikát zo Slovenska, ale plánuje sa zapísať aj do svetovej Guinnessovej knihy rekordov. V druhej drevenici v ľudovom štýle zvonku, nás zvnútra prekvapila mestská kaviareň s noblesou začiatku 20. storočia, kde sa nachádza pozoruhodný kávovar spoločnosti Elektra, ktorý tróni za pultom ako ten najpovolanejší barista. V kaviarni sme ochutnali 2 druhy kávy, ktorá je pripravovaná netradičnou formou.
Po dobrej kávičke bola ďalším našim cieľom najvyššia socha Krista na Slovensku v Kline. Monument na kopci Grapa je vysoký 9,5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete (druhou je 23 m vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone). Jej autorom je Peter Ganobjak, miestny ľudový rezbár. Zhora Grapy je krásny výhľad nielen na Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu aj Roháče. Príjemná vychádzka s nádherným výhľadom, krásne slnečné počasie a tiché zastavenie na nás pôsobilo ako Oáza pokoja.
Plní týchto krásnych dojmov, nových vedomostí a zážitkov pri poznávaní krás Oravy sme sa vrátili domov.